Fabrika zemin kaplama uygulamarında en önemli husus kullanım amacını iyi belirleyip hangi ürün en uygun onu ilk önce belirleyip ilerlemek gerekmektedir. Her fabrikanın kendine özgü bazı kriterleri vardır. Ve bu konuda hangi epoksi türü kullanılacak seçilerek ilerleyiş sağlanmalıdır.

FABRİKALARDA NEDEN EPOKSİ?

Endüstriyel tesislerde üretim proseslerine göre sınıflandırma vardır. Özellikle gıda sektöründe, kolay temizliği, antibakteriyel oluşu, derz olmaması gibi özelliklerden dolayı fabrika’larda epoksi zemin kaplama yapılması gerekmektedir.

epoksi kaplamayı nasıl seçeceğiz

Fabrika üretim tesislerinde epoksi zemin kaplamala yapılacağı zaman ilk önce ne tür bir tesis bu yönde çalışmalar yapılmalıdır. İlaç, gıda, hijyen grubu, vb sektörlerde çoğunlukla SELF LEVELİNG EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA yapılır. Bu zemin kaplama düz bitişli diye tabir ettiğimiz bir zemin kaplama türü olması hasebiyle temizliği kolay antibakteriyel performans olarak yüksek bir epoksi türüdür. Elektronik sektöründe ise statik elektirik şartlarına göre ANTİSTATİK EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA yapılmalıdır.

ANTİSTATİK EPOKSİ ZEMİN NEDİR?

Antistatik epoksi zemin kaplama özellikle kullanan sektörler elektronik cihaz ve bu konuda alt parça üreten bütün sektörler yoğunlukla kullanmaktadır. Sebebi ile ürettikleri cihaz ve ürünlerin yüksek hassasiyet içerdiği için üretim esnasında oluşan statik elektirik nihai ürünlere zarar vermesinden dolayı bu zemin kaplama tercih edilir.

ZEMİN KAPLAMA’DA RENK ÇEŞİDİ NEDİR

Fabrika zemin kaplama yapılırken epoksi uygulamasında RAL K7 kartelasından bütün renkleri seçebilirsiniz. Sadece bu renk kartelasında olan metalik renkler yapılmamaktadır.

HANGİ ZEMİNLERE EPOKSİ YAPILIR

Bu üretim tesislerinde zemin beton olmalıdır. Yapılan zemin kaplamanın yüksek performanslı olması için minimum C30 beton ve yüzeyinin tesfiyeli ve perdah yapılmış olmalıdır.

fabrika zemin kaplama
mevcut zeminde yüzey serteştirici var ne yapılmalı?

Beton döküm esnasında raslanan en büyük yanlış bir zemin kaplama ürünü gibi yüzey sertleştirici yapılmasıdır. Ve bu ürünü epoksi zemin kaplama yerine kullanmak çok yanlıştır. Fabrika zemin kaplamalarında yüzeyde yüzey sertleştirici var ise yapılacak zemin kaplamanın performansı açısında komple kaldırıp betondaki agregaya ulaşmak gerekmektedir.

DOĞRU BİR ZEMİN KAPLAMA İÇİN NE YAPMALIYIM

Fabrika zemin kaplamaları konusunda bizler ile iletişime geçerek detaylı olarak bilgi alabilirsiniz.