Otopark zemin kaplama günümüz inşaat sektöründe bir çok yapı elementi hayatımızda yerini aldı almayada devam etmektedir.
Bunlardan aslında en önemli olanlardan biri zemin kaplamaları.
Bir projede en çok sirkülasyonun olduğu yerlerin başında otopark alanları gözümüze çarpıyor. Bu konuda en problemli yerlerde otoparklar oluyor. Sebebi ise sağlıklı bir zemin kaplama yapılmadığı taktirde betonda tozumalar ve kirlilikler meydana geliyor. Bu konuda devreye epoksi zemin kaplama giriyor.

Dayanıklı Otopark Zemin Kaplamaları

Araçların çok yoğun kullanılan yerlerde betonda deformasyon çok fazla olmaktadır.
Özellikle araçların manevra alanları betonun en çok tahribat alan noktalarıdır.
Bunun için mevcut beton zemini korumak için Epoksi Zemin kaplama yapılması en doğru tercihdir.
Büyük alanlarda hızlı uygulama süreleri ile günümüz zamanına ayak uyduruyor. Bu bağlamda doğru bir zemin kaplama sistemi ile zeminleri güçlü şekilde tutmak çok önemli bir noktadır.

OTOPARKLARDA NEDEN EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA YAPILIR?

Otopark zemin alanlarında beton yüzeyi korumak, aşınmaları önlemek, en önemlisi tozumazlığı sağlamak amacıyla tercih sebepleri arasındadır.Bu alanlarda birçok epoksi kaplama sistemi uygulanır.
En yoğun uygulanan epoksi sistemi ise Tekstürlü(portaka desen) epoksi zemin kaplama’dır. Mekanik dayanımı çok güçlü olmasından dolayı araç trafiğinde performansı yüksek bir zemin kaplama türüdür.

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA MALİYETLERİ NASILDIR?

Otopark alanlar büyük metrajlı yerler olduğu için maliyet konusunda orta sınıf olarak değerlendirilebilir.
Bazı otoparklarda araç geçişlerinin yoğun olmadığı yerlerde özellikle ufak konut projeleri için Epoksi Boya‘da tercih edilebilir.
Epoksi boya portakal desen epoksi kaplama gibi kalın uygulanan bir zemin kaplama çeşidi DEĞİLDİR.
Hafif trafik olan yerlerde beton tozumasın kolay temizlik sağlansın diye tercih edilmektedir.

OTOPARK ALANLARINDA EPOKSİ ZEMİN PERFORMANSI NASILDIR

Epoksi zemin kaplama sistemleri yüksek mukavemet gösteren zemin kaplama türüdür. Yoğun trafiğe maruz kalan zeminlerde Portakal desen epoksi zemin kaplama en uygun zemin kaplama çeşididir. Bu performansı etkileyen en büyük unsurların başında tabiki alt beton kalitesi geliyor. Uygulama yapılacak zemin en az C25 beton olmalıdır. Zemin hazırlığı yapılırken çok doğru bir yüzey hazırlığı önemlidir.